Site açılış tarihi: 27 kasım 2012
Geçen ayki Günlük ort. ziyaret: .. 174
Ay içinde en yüksek ziy sayısı: .242
Geçen ayki ziyaretçi sayısı: . 5234 (Mayıs 2023)
Toplam ziyaretçi sayısı: 852 224

Diğer Meslekdışı Kitaplar » Ben Bypass Oldum » İçki İçki konusunda da pek çok öneriler var. Günde bir kadeh içkinin yararlı olabileceği konusunda çeşitli görüşler ileri sürülüyor. Bir bardak viski veya günde bir bardak kırmızı şarap içmenin yararlı olabileceğini dile getirenler var. Vehbi Koç'un her gün saat 15'te, cuma günleri ve Ramazan ayı hariç, bir fincan kadar viski içtiğini televizyonda kendisinden dinlemiştim. Allah herkese de benzer ömür versin, uzun yaşadı. Önemli olan, her konuda olduğu gibi, içkinin de fazlasının çok zararlı olduğunu sanırım herkes kabul edecektir. Çeşitli önerileri bünyelere göre değerlendirmek gerekiyor. Hiç içki içmeyen bir kimsenin de yararlı olacak diye içkiye başlaması da düşünülebilir mi bilemem. Örneğin ben, bazı zamanlar alkol aldığımda tansiyonumun yükseldiğini hissediyorum. Böyle olunca da bu tür önerileri uygulama yoluna da gidemedim. Yalnız kendimi tümüyle de içkiden yasaklamadım. Buldukça kadeh kaldırmaktan da zevk alıyorum, ama nerede duracağımı biliyorum. Bir iki dubleden fazlasını ne içiyorum ne de canım istiyor. Toplantılar, düğünler veya arkadaşlar arası mütevazi poker partilerinde birer kadeh almaktan da zevk alıyorum. Yılda bir de olsa aşırıya kaçtığım günler de oluyor. Örneğin geçenlerde, Ankara'da bir toplantıya katıldık. Akşam kokteyl vardı. Ben her zamanki içki dozum iki kadeh iken üç kadeh rakı içtim. Yiyecekler ve masalar güzel döşenmiş ve doluydu. Dostlar oradaydı. Sohbetler güzeldi. Yeni fıkralar dinledim.

 
Kokteylden sonra Ankara kalesinde gayet güzel ve nefis bir manzarası olan bir lokantaya götürdüler. Eski bir kale köşkünü lokanta haline getirmişler. Sofra tam anlamıyla donatılmıştı. Bazı mezelere hiç dokunmadım. Eski nostaljik şarkılar ve müziğin de etkisiyle iki kadeh daha rakı içtim. Bu benim için bir akşamda alınacak içki miktarı olarak fazlaydı. Yalnız içki içmemiz uzun bir zamana yayılmıştı. Diğer gün hiç bir rahatsızlık hissetmedim ve tansiyonum da yükselmemişti. Demek ki stres olmazsa, ortam iyiyse, içki usulüyle içilirse ve arada bir olunca bir zararı da olmuyordu. İşte burada zararı olmuyor der ve her akşam veya sık sık aynı geceyi yaşamaya kalkarsam bunun benim için zararlı olacağını biliyorum. Ama o geceyi de yaşadığım için çok mutluyum. Hayat zaten bu •değil mi?
İçki konusunda daha yazılacak pek çok konu bulunabilir. Örneğin by-pass'lı bir tanıdığımız her akşam bir kadeh rakı içtiğini ve rahatladığını anlatır. Ama yine de belirttiği bir kadeh konusuydu. Belirtilen görüş açısı ile eğer tansiyonunuz yok veya tansiyonunuza dokunmuyor ise, doktorunuz da izin veriyorsa biraz içki içmenin bir zararı olmayabilecektir. Tabii ki siz yine doktorunuza danışmalısınız.