Site açılış tarihi: 27 kasım 2012
Geçen ayki Günlük ort. ziyaret: .. 174
Ay içinde en yüksek ziy sayısı: .242
Geçen ayki ziyaretçi sayısı: . 5234 (Mayıs 2023)
Toplam ziyaretçi sayısı: 852 224

Kitaplar » Su Ürünleri Yetiştiriciliği » İnci Üretimi

Üst: İnci bayanların çok sevdiği bir süs takısı olarak , istiridye gibi kabuklu su canlılarından üretilir

Orta; (pleurobema sintoxia) ve ( Magalonaias nervosa) türleri Meksikada tatlı sularda yaşayan ve inci üretilen kabuklu su canlılarındandır.

Alt: Solda japonyada inci üretiminde kullanılan pinctada martensi türü görülüyor. Sağda çeşitli canlılardan elde edilen inci çeşitleri. Burada pembe inci Starombus gigas türünden, Mavi inci kara midyeden (Mytilus edilus) beyaz ve kahverengi inciler Pinctada maxima türünden elde edilmiştir.

 

     İNCİ ÜRETİMİ


     Ülkemizde istiridye denilince akla gelen ilk konu sanırım inci olacaktır. ülkemizde de sevilen bir süs takısı olarak inci, hanımların çok sevdiği bir süs malzemesidir. Eskiden doğada, doğal olarak istiridye içerisinde oluşan incinin çıkarılması ile elde edilen bu değerli malzemenin çok para etmesi üzerine yetiştiricilik çalışmalarına girişilmiş ve bu gün milyonlarca doları aşan bir yetiştiricilik kolu doğmuştur.

 

     Her ne kadar inci istiridye içerisinde oluşan bir olgu olarak bilinirse de bir çok deniz ve tatlı suda yaşayan benzeri kabuklu su canlıları da bünyelerinde inci oluştururlar. Bu kapsamda pekten, abolon, midye ve pina gibi canlılar üzerinde de inci üretim çalışmaları. vardır. Tatlı sularda yetişen canlılardan elde edilen inciler şekil bakımından pek düzgün değildirler. Fakat tatlı suda yaşayan canlılardan elde edilmekle beraber çok değerli sayılan incilerde üretilebil- mektedir. Örneğin Meksikada Pigtoe (Pleurobe- ma sintoxia) ve Washboard (Megalonaias ner- vosa) türü midyelerden değerli sayılabilecek inci üretilmektedir.
 Siyah inci üretim çalışmaları


 

     İnci sektörü o kadar gelişmiştir ki bunun sonucu çok çeşitli inci isimleri doğmuştur. Bunların bazılarını ilgi duyacaklara bilgi verme amacıyla İngilizce isimleriyle şu şekilde verebiliriz Abalone pearls (Abalon incisi), Akoya pearls (Pinetada imbricata türünden kültür yoluyla üretilen siyah ve farklı renklerde bir inci çeşidi), baroque pearls (Barok inci) , Biwa pearls Gaponyada Biwa gölünde yetişen bir yumuşakçadan üretilen inci) , blister pearls (yarım inci), Conch pearls (Ekvator bölgesinde bir çeşit deniz yumuşakçasından elde edilen pembe inci, kalkerimsi yapıda olup bazı kuruluşlarca gerçek inci gözüyle bakılmaz), cultured pearls (Kültür incisi), freshwater pearls Tatlı su incisi) , Keshii pearls (yapay inci, Yetiştirme yoluyla üretilmiş), Mabe pearls (Pteria penguin türü istiridye ile elde edilen yarım inci), natural pearls (Doğal inci) , saltwater pearls (Deniz incisi), South Sea pearls (Güney denizi incisi), Tahitian pearls (Tahiti incisi) İstiridye familyasından Japonya da yemeklik olarak tüketilen istiridyeler Ostreidae familyasına dahildir. Japonya da küçük Beyaz inci üretilen istiridye Pinctada Jucata martensi türüdür. Pinctada maxima türünden ise biraz daha iri inci üretilir. Hawai de ise Pinctada margaritifera türünden inci üretimi için yararlanılmaktadır.Siyah inci üretimi Hawai de önmemli bir gelir kaynağıdır. Pinctada margaritifer türü istiridyelerden üretilen ve oldukça pahalı pazarlanan bir incidir. Doğadan üretilen inci miktarı azalınca 1960 yılında yetiştiriciliğine başlanılmış ve başarılı sonuçlara ulaşılmıştır.


İnci üretimi birkaç yıl alabilen uzun bir çalışmayı gerektirir. İstiridyeler ancak üç yaşına geldikten sonra inci üretmeleri için uygulamaya alınabilirler. İnci üretimi için olgun bireyler açılır ve iç kısımlarına küçük bir inci parçası veya kare şeklinde küçük bir kabuk parçası konulur. Canlı vücuduna girmiş olan bu yabancı maddeye karşı bir savunma olarak özel bir madde salgılar ve yabancı maddenin etrafını bu salgi-ile.kaplayarak inci oluşturur. Ameliyeden sonra incinin oluşması için de 2-5 yıl geçmesi gerekecektir. Bu dö-
nemde istiridyelerin %50'si zayi olur. Geri kalanların da ancak %5-10'undan para edecek kalitede inci elde edilir ki, bu süre türlere göre farklı olabilir.

 İnci üretim çalışmaları