Site açılış tarihi: 27 kasım 2012
Geçen ayki Günlük ort. ziyaret: .. 174
Ay içinde en yüksek ziy sayısı: .242
Geçen ayki ziyaretçi sayısı: . 5234 (Mayıs 2023)
Toplam ziyaretçi sayısı: 852 224

Özgeçmiş » Karacasu » Salih Alpbaz

 SALİH ALPBAZ


     Ben ve tüm ailemiz Aydın Karacasulu'yuz. Bu nedenle Web sahifemizde Karacasu hakkında bazı konulara değinmemin yararlı olacağını düşündüm


      Karacasu hakkında bilgi vermeye başlarken, doğma büyüme Karacasu'lu olan Babam SALİH ALPBAZ'ın  ölümünden önce yazmış olduğu 2 kitaba burada yer vermemim KARACASU’yun geçmiş tarihine ışık tutacağı düşüncesi ile bir zorunluluk olarak hissettim.


 Babam 1907 doğumlu olup 1979 yılında vefat etti. Mezarı Karacasu Yarendede mezarlığındadır. Ruhu şad olsun.


Evrakları arasında bir dosyada daktilo ile yazılmış iki not vardı.


Bunalardan Birincisi


    KARACASULU KOCA RÜŞDÜ   yazıyordu ve üzerinde yapılacak işler diye sıraladığı bir not da RÜŞTÜ DEDE kitabı basılacak yazıyordu. Bunu bir vasiyet olarak kabul ettik.


İkincisi ise


    ZURNACI ALİ EFE    idi

      1989 yılında ' Karacasu’lu Rüştü Dede (Süleyman-ı Rüşdü)'  ismi ile bu kitabı Rüştü Dede hakkındaki ilk tarihi belge olarak Karascau’yun tarih hazinesine ışık tutacak ilk eser olarak yayınlamıştık.


.        Zurnacı Ali Efe ile babamın konuşmaları nın 1952 ile 55-56 yılları arasında olduğunu sanıyoruz.

       Bu kez ZURNACI ALİ EFE  notlarını bir kitap olarak  ve tarihi bir belge olarak yayınlamaya karar verdik.


      Bu notlar Aydın- Karacasu EFELER tarihine ışık tutacak niteliktedir.  Çünkü bu notlar bizzat Zurnacı Ali Efe’nin kendi ağzından anlatımı ve babamın daktilo ile yazarak tutulan gerçek bir hayat hikayesidir. 


        Notları kitap halinde yayınlarken tutulan notlara aynen sadık kaldık. Hiç bir değişikliğe uğratmadık. Böylece ZURNACI ALİ EFE nin kendi ağzından babama yazdırdığı notları hiç bir düzenleme yapmadan Babamız Salih alpbaz ın yazdığı gibi verdik.

     Bu kitaplar 2013 yılı aralık ayında yayınlanmış bulunmaktadır. Talep halinde ücretsiz gönderilebilir  Karacasu'lu  hemşerilerimizin ilgilerine sunuyoruz. Umarız ilgi duyanların dikkatini çekecektir.

 

 

 

 


 

Aşağıda bahsedilen ve DEMİRCİ MEHMET EFE romanının yazarı Sayın  İbrahim Kiraz ile çekilmiş hatıra fotoğrafımız ( Atilla Alpbaz).

NOT ve EK
 
    Babam Salih ALPBAZ'ın babası ve benim de dedem olan  namıdeğer Albazzade Salih efendi  cumhuriyetin kuruluşu aşamasında yaşamış ve o devirlerin acısını yaşamış bir insan dır. Babam babası hakkında bu konuda bir çok hikaye anlatır dı ama 1950 li  yıllarda çocukluk anlayışı ile bunlara sanırım perk ilgi, duymadık.
    Demirci Mehmet  Efe Aslen Karacsu doğumlu olmakla beraber hayatının önemli dönemini Nazillide geçirmiştir. Bu ünlü efenin Hayatı  Yazar İBRAHİM KİRAZ tarafından 4 ciltlik bir eser olarak yayınlanmış olup gerek Karacasu gerekse Demirci mehmet Efe nin hayatı ve Efeler hakkında  çok değerli tarihi bilgiler sunmaktadır. Dördüncü cildin de de dedem e atıf yapan olaylarda vardır.
     Bilineceği gibi Aydın efeleri hernekadar istiklal savasından önce 1900 lü yıllarda Osmanlı devleti  çökmeye başlayınca  bir çok yerde bozuk düzende pek çoğu dağlarda yaşamış şakilerdir. Fakat istiklal harbinin başlaması ile canlarını dişlerini takarak istiklal harbinin kazanılmasına büyük katkılar sağlamışlar ve Atatürk'ün yanında Ege bölgesinin kurtarılmasında baş rolü oynamışlardır. Bu olaylar Yazar İBRAHİM KİRAZ'ın romanında detaylı olarak çok güzel ve akıcı bir roman olarak anlatılmıştır
     Bu 4 ciltlik Romanı Bütün aydınlı ve Egelilerin okumasını öneririm. Bu roman 4 cilt te 2000 sayfadan fazladır. Roman 23 yıl süren bir araştırma çabası ile 6000 den fazla kişiyle konuşarak ve bölgedeki ilgili bütün il , kasaba, köy ve mahaller dolaşılarak ciddi bir araştırma sonucu yazılmıştır
   İşte bu romanda Dedem Albazzade Salih'ın Karacasu da Kuvayi milliye'nin Kasabadaki ele başları olan 3 kişiden biri olduğu anlatılır. .
    Demirci mehmet Efe yi 16-17 yaşlarında iken babamın bir arkadaşı olarak tanıma fırsatım oldu. Burada babamdan o sıra duyduğum bir anı'yı burada anlatmak isterim
 . Şöyleki; Demirci Mehmet efe Yaşlılık döneminde Yaz aylarında Karacasu Kahvederesi yaylasında kalırdı. Bu yaylada da bizim de bir evimiz vardı.  Babam burada her akşam üzeri kahvede Efe ile oturur sohbet eder ve gün battıktan sonra Eve gelirdi. Dolayısı ile akşamın loş karanlığında  eve gider iken beraber çıkarlardı. Bir akşam Babam aynı şeklide eve döndükten sonra.Annem babamı görünce:. . 
   Salih efendi niye gülümsüyorsun deyince.
   Babam;  Efeyle konuştum. Her akşam böyle yapıyor  ona bunu yapma dedim.
   Anem ne yapıyor? deyince,
   Babam şöyle anlattı.
   -Her akşam üzeri kahveden Efe’yle beraber çıkıyoruz ve Efe'nin evine kadar beraber yürüyoruz.  Bende Efe'den  ayrıldıktan sonra eve geliyorum. Fakat Efe geleli 4 gün oldu her akşam kahveden çıkarken Efe sağımda kahveden çıkıyoruz, fakat köşeyi dönünce hemen soluma geçiyor. İlk gün farketmedim. ikinci günde aynı oldu. Bu gece de olunca;
       Efe, Efe dedim. Bak kahveden nasıl çıktıysak Evlere kadar öyle gideceğiz dedim. Efe gülüyordu. Albaz dedi sende amma akıllısın ha dedi ve gülüştük.  Ne dediğimi anlamıştı. Efe çok dikkatli di. Çünkü büyük kavgalardan, savaşlardan,  çatışmalardan geçmiş ve bir çok kişinin de canını almış, pek çok düşmanı olabilirdi.  Kendine göre tedbir alıyordu....
 
    
 
 
Eski bir hatıra resmi: Cumhuriyet kurulduktan sonra çekilmiş bir resim. Soldan önde oturan ikinci kişi dedem Albazzade salih  efendi ve yine soldan 4 cü resim benzettiğim kadarı ile Annemin babası Hafız dedem ve cumhuriyet yıllarında Karacasu eşrafı. Karacasulu arkadaşlar bu resimde akrabalarından birisini tanıyabilirse bildirmelerini rica ederim.
 
 

Yazar İBRAHİM KİRAZ tarafından yazılmış 4 ciltlik Demirci Mehmet Efe romanının 4. cilt kapağı.

(Arzu edenler Yazar'dan Demirci Efe kitabını temin edbilirler : Tel:0505 6758555)

Resimde görülen ev romanda bahsedilen Karacasu'da Albazzade Salih'in evi olarak, sonradan tadilat yapılarak yenilenmiş ve benim de doğduğum evdir (Atilla Alpbaz).

Aşağıda romandan örnek bir sayfa sunulmuştur