Site açılış tarihi: 27 kasım 2012
Geçen ayki Günlük ort. ziyaret: .. 174
Ay içinde en yüksek ziy sayısı: .242
Geçen ayki ziyaretçi sayısı: . 5234 (Mayıs 2023)
Toplam ziyaretçi sayısı: 852 224

Özel » Hobilerim » Emeklilikten sonra nasıl tüccar oldum2011 yılı İzmir vergi rekortmenlerini altın madalya ile ödüllendirme töreni ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı


      Emeklilikten sonra nasıl tüccar oldum

     Bu konuyu burada dile getirmeme gerek varmı bilmiyorum. Fakat tanrıya inancı yüksek bir kişi olarak iyi niyetle başlanan bir iş sonunda tanrının size çalışmalarınızın emeğini nasıl bahşettiğini gençlere anlatma bakımından  yazmaya karara verdim.

     Bir fakülte dekanının emekli olduktan sonra bazı özel işler yapması doğaldır. Emekli olan bir çok Tıp doktorunun görevlerini özel sektörde devam ettirmelerini daima bir ülke hizmeti olarak görmüşümdür. Fakat bizim konumuzda emeklilikten sonra bir özel şirket kurma konusu pek yaygın değildir.Ama bana öyle bir konu nasip oldu ki kendimi bu iş içerisinde buldum

     Yıl 2001. Türrkiyede çok özlediğimiz balık yetiştiriciliği başlamış ve ilk olarak Yaşar Selçuk beyin kurmuş olduğu Pınar su ürünleri tesisleri ile çipura ve levrek yetiştiriciliği başlamıştır.  Bu yıllarda levrek yavrusu üretiminde ilk canlı yem olarak Artemia yumurtası çok önemlidir. Bu canlının önemini konu ile ilgilenenler yakından bileceklerdir. (Bak bilgiler Artemia  üretimi)
 
     Bu yıllarda artemia önemli bir ürün olmakla beraber ülkemizde çok pahalıdır ve bu ürünün üretildiğ Amerkada ki Salt Lake de bir kıtlık olduğu için fiyat çok yükselmiş ve 150 doları bulmuştur. Bu fiyatın yükselmesi sektörü etkileyen önemli bir faktördür ve ayrıca Avrupada  fiyat ülkemize nazaram biraz daha ucuz olduğu için bu konu beni üzmekte ve neden dedirtmektedir.

     Bu arada Amerikadan 4  misafir geldi. Ülkemizde artemia üretilip ütetilemeyeceği konusunda çalışmalar yapmak istiyorlardı. O sıralar dekan olduğum için fakultemize tahsis edilmiş olan dalyanda üretilip üretilemeyeceğini anlama amacı ile bu misafirleri dalyanımızı ve Çiğli tuzla alanlarını gezdirdim. Bu canlı halen Tuz üretim alanlarında bulunmakta ise de önemli yatırım gerektiğive yeterli üreme olmadığı gerekçesi ile pek uygun bulunmadı.

     Bu arada bu kişileri ABD leri Great Salt lake de artemia yumurtası  üretiklerini öğrenmiştim. Fiyatını sorduğumda ülkemizde ki satış fiyatının yarı fiyatında ülkemizde satabileceklerini öğrendim.


     Ülkemizde fiyat o sıralar 150 usd olduğu için neden Türkiyede satmıyorsunuz, ben her türlü yardımı yapabilirim dedim ve bu konuda çeşitli sohbetler yaptıktan sonra ayrıldılar.

     Bir ay sonra geri dönmüşlerdi . Bir hukuk firmasına rapor hazırlatmışlar. Amerikan hukuk firması yerli şirket olur ise 5000 usd yabancı şirket olarak ise 10.000 usd ye Türkiyede şirket kurabileceklerini rapor etmişler. Bu konuda bir bilgim yoktu. O sıralar küçük kardeşim Güven Alpbaz’ın  Nazillide Ecza deposu vardı. Neticede bir ticaret insanı idi. One sordum şirket kurmak zormudur kaça malolur. Neyse Muhasebecinin telefonuna verdi ve sana bilgi verecek dedi.
 

     Neticede şirket kurmak kolay  masrafı ise 500 milyon  Tl yi (500TL) geçmez diyordu. Bende sizin Amerikan hukuk firması fazla söylemiş TL yi dolaya çevirerek 400- 500 dolara şirket kurabiliriz dedim. Nasıl kuracağız. Ben yalancı ortak olarak %2 oranla ortak olurum. Bir tanesi bir türk ile evli idi . Eşinizde %98 ortak olursa bu iş tamam olabilir  dedim. Hukuki yönden de araştırdım. Üniversite öğretim üyelerinin bir şirkete ortak görünmesinde bir sakınca yok dediler.

     Neyse misafirler tekrar ayrıldılar ve bir ay sonra geri geldiler. Haydi kuralım deyince biz 3 günde LARVA Su ürünleri Ltd olarak şirketi kurmuştuk

     Neyse şirket kuruldu ve 2 ay sonra gelen ilk ürün ile, fiyatı yarı fiyat 75 usd civarinda deklere ettik va ileriki 6 yılda  bu fiyat zaman zaman 25 usd/kg a kadar düşmüştü ve bizden önce mevcut olan yabancı kaynaklı tek firmada fiyat politikasında bize uyma durumda olmuş böylece bu ürünün ülkemizde daha ucuz satılmasına vesile olmuştum

     2007 yılında emeklilik yaşım gelmişti. Tam bu yılda Amerika da (Salt lake) büyük tuz gölünde önemli bir gelişme oldu. Gölden yumurta toplayan firmalar birleşerek bir kooperatif kurmuşlardı. Böylece ilişkim olan firmada bu kooperatife katılmış ve bu firma adına yapılacak satış şansı da bitmişti. Kooperatif yetkileri eskisi gibi bir satış yapılmasını  uygun görmemişlerdi ve bu aşamada benim bu dağıtım işini özel olarak yapmamı ve Türkiye temsilcisi olmamı önerdiler. Bende oğlumu ortak göstererek ROTİFER SU Ürünleri isminde bir şirket kurdum. Böylece emeklilikten hemen sonra artık bir tüccar olmuştum. İşte bu günlere geldim ve şimdi iyi niyetten doğan ve ilk olarak  başta Türkiyede artemia fiyatlarının düşmesini sağlayan uzun çabalarımın  bir sonucu olarak emekli olduğum günde bir iş sahibi olmuştum. Bunu TANRININ BİR lütfu olarak görürüm.

     Zaten mesleğimde de kendimi hep çok şansı olarak kabul ederim. Çünkü bir hastalık derecesinda olan balıkçılığa olan tutkum sonucu Ziraat fakültesi mezunu bir Zooteknist olarak, Balıkta hayvandır diyerek koyunculuktan hayatımın hobisi olan balık konusunu  bir meslek olarak seçme sansına uğramış bir kişi olarak tanrıya şükrederim   15.11.2012